30 Mart 2012 Cuma

Bir Başka İngiltere..

Geçen yıl bu sıralar 10 günlüğüne, sevgilinin İngiltere’de yaşayan ikiz kardeşi ve ailesini ziyaret etmek için Orta İngiltere’ de Shropshire bölgesinde bulunan Market Drayton kentinde kaldık. Hem hasret giderildi, hem de bol bol çevre gezileri yapıldı.

İngiltere’ye en son yıllar yıllar önce çalıştığım bankanın bir eğitim programına katılmak için gitmiş, sonrasında da bir hafta sonunu Londra’da geçirmiştim. Bu sefer ise bir başka İngiltere’yi ziyaret ediyordum. İnsanı ilk çarpanlar ise etrafın sessizliği, huzuru, yeşilliği ve malum İngiltere’nin gri havası…Çok sevdiğim bir fıkra vardır….Tanrı dünyadaki tüm ülkeleri yaratmış sonra dönüp Fransa’ya bakmış. Burası çok güzel oldu demiş, ve diğer insanlara haksızlık olmasın diye Fransızları yaratmış..İşte bu hesap galiba diğerlerine haksızlık olmasın diye İngiltere’ye de gri havasını vermiş..
Sabahın erken saatlerinde yol boyu sarı serpilmiş nergisler ve yeni doğmuş kuzularla bezenmiş yeşil kırlarda yürüyüşlere çıkıyoruz. Doğal olarak yürüyüşler beraberinde uzun uzun düşünme seanslarını da getiriyor.

İngiltere’nin köyleri, köylüleri ile ülkemin köyleri ve köylülerini kıyaslıyorum. Aradaki fark insanın içini sızlatıyor. Buralarda yaşayan kimi aile fertlerimiz, arkadaşlarımız bize evlerini ve dünyalarını açıyorlar, onları daha yakından tanımak, anlamak, öğrenmek bizi daha şanslı turistler yapıyor.Bizim yan yana, dip dibe yaşama alışkanlığımızın, tercihimizin ya da zorunluluğumuzun tersine buralarda yerleşim son derece dağınık. Yemyeşil tarlalar, bakımlı çiftlikler, küçük kasabalar yol boyu birbirini takip ediyor. 200 yıl önce yapılmış, zaman içinde son derece iyi korunmuş ev de, hemen yanı başına 10 yıl önce yapılmış ev de aynı mimari ve görsel güzellikte birleşiyor. Sırıtan hiçbir şey yok. Yaşam kalitesi, hayatın her alanında çok yüksek.

Gündüzleri yakın kasabalara yapılan gezintileri, akşamları İngiltere’nin olmazsa olmaz publarında yemek, bol bira ve sohbetle bitiriyoruz..Ama gri hava ve yağmur bizi sürekli takip etmeyi sürdürüyor. İngiltere hakkında yazacağım yazılarda bu sızlanmalarıma şimdiden alışsanız iyi olur..
6 yorum:

ipek dedi ki...

AHH işte Güzel Britanya... Ayşegül, gri hava şansına:) her yıl nisan sonu kardeşimin yanına gittiğimde akdeniz iklimini aratmayacak günler geçiyor. ışıl ışıl.. ve Londra da müzeler, sergiler vs ile sususluğumu giderip sonra artıyorum kendimi kırsal bölgelere. Aynı yazdıklarını yaşıyorum.. bu yüzden okuduğumda "ah işte" dedim, hemen paylaşmak istedim. Zamanın birkaç farklı boyutta yaşanabildiği tek ülke sanırım İngiltere. Yazını ve fotoğraflarını her zamanki gibi çok sevdim...

Yurtdışı Delisi dedi ki...

Kesinlikle gidilesi ve görülesi bir yer

Trt1 izle dedi ki...

Çok Güzel Yerler Bizler içinse Hayali Yerler..

Adsız dedi ki...

Blogunuzdaki yazılarınız ve bilgileriniz çok güzel. Mutfak Perdeleri olarak bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz.

Servis dedi ki...

Değerli site yöneticisi,bloğunuzdaki paylaşımlarınız çok yararlı oluyor ağır ceza avukatı olarak bu paylaşımlardan dolayı teşekkür ederiz.

atv izle dedi ki...

En çok gitmek istediğim ülke ingilteredir.