21 Aralık 2014 Pazar

MONTENEGRO / KARADAĞ 2.

İkinci güne erken başlıyoruz. Bir gece önce yakındaki marketten aldığımız kahvaltılıklarla bir güzel karnımızı doyurmamız sonrası araçımızla kotor körfezini kaşfetmeye çıkıyoruz.
İlk durağımız Perast.
Kotor merkezden Perast istikametine yol alırken önümüzdeki nefis manzaranın tadını çıkartmak için, yol boyunca bulduğumuz ceplere yanaşıp resim çekmeyi ihmal etmiyoruz. Bu ülkede, yollarda ikide bir önünüzü kesen polislere rastlanmıyor. Bize sürat limitlerine uymamız ve kurallara sıkı sıkıya uymamız gerektiği söylendiğinden, Nokia Lumia telefonumundaki Here navigasyon yazılımı ile internet kullanmadan önceden hedeflediğimiz yerlere giderken, navigasyonumuzun, hız limitleri hakkındaki ikazlarına sıkı sıkıya uyyuyoruz.
Perast kasabasına 20 dakika sonra ulaşıyoruz. Karadağ küçük bir ülke olduğundan mesafeler insanı yoracak kadar uzun değil. Bu sebeble gezimizin keyfini çıkartma imkanımız fazlasıyla olmakta.
Perast kotor körfezinin kelebek görünümündeki şeklinin ortalarında, Kotor'un kuzeyinde bulunan şirin mi şirin kasaba. Orada öğrendiğimize göre Amerikan sinemasının ünlülerinin ev aldıkları yer olması sebebiyle yaz aylarında revaçta olan bir yer.
Perast kasabasını bir diğer ilgi çekici yeri de hemen kasaba karşısında yer alan iki ada.
Bu adalardan yukarıda resmi bulunanın ismi Sveti Dorde adası. Bu ada turizme kapalı ve içinde 12. yüzyıldan kalma şövalyelerin mezarları olduğu söylendi.


Bir diğeri ise, içinde kilise bulunan Gospa Od Skpjela adası.
Bu ada, deniz üzerinde bulunan küçük bir kayalığın üzerine Perast halkının uzun seneler karadan getirdikleri taşlarla doldurmaları sonucu şimdiki görünümüne kavuştuğu ve her sene belirli zamanda, sembolikte olsa adanın yapılışını kutlamak amacıyla Perast'lıların yanlarında getirdikleri irili ufaklı taşları adanın öündeki denize attıkları söylendi.
Adanın içinde orta büyüklükte bir kilise var ve hala ayinler yapılmakta.
Kilise içinde yer alan Osmanlı fiğürü ilgimizi çekti.


Unutmadan söz konusu adalara kişi başı 10 Euro dan devamlı gidip gelen motorlar var

Perast kasabasını geride bırakıp körfezi dolaşmaya devam ediyoruz öğle yemeği için hedef Herseq Novi.
Perast sonrası gelecek yazıda.

2 yorum:

! Zelisin gezi defteri ! dedi ki...

Resimlerinize bayıldım devamını ilgiyle takip edeceğim :)

Test dedi ki...

Teşekkürler.