29 Ocak 2015 Perşembe

MONTENEGRO/KARADAĞ 3


 HERSEG _ NOVİ
Perast'ı geride bırakıp koyuluyoruz yollara gene. Hedef geçtiğimiz yazıda belirttiğim gibi Herseg _ Novi.
Herseg Novi Kotor lagününün adriyatik denizine açılan boğaz üzerinde yer almakta.


Perast'ı geçtikten sonra Karadağlıların Türk Burnu dedikleri kıvrık bir buruna benzeyen yerde durup perast'ta uzaktan bakıyoruz. Burası adriyatik denizinden Kotor lagününe girişte bulunan tüm körfezi genel hatlarıyla görebileceğiniz konunda. Eee madem Türk burnu orada durmadan olmazdı diye düşünüyoruz.


Heseg _ Novi  Orta büyüklükte bir yerleşim bölgesi. Şehir yüksekçe bir yerde kurulu, sahile gitmek için, tercihimiz yürüme olduğundan, aracımızı şehrin içindeki onlarca park yerinden birine bırakıyoruz ve başlıyoruz geze geze eski ama büyüleyici villaların arasındaki merdivenlerden aşağıya inmeye. küçük denlecek bir marinaları var, çok şirin bir yer burası.


Seyahate çıkmadan önce, tur almadan gezi tercihi yapan her gezginin yapması gereken yapılıyor ve Montenegro dersimizi çalışmış olmanın rahatlığı ile sanki yerine koymuş gibi, size sunduğu deniz mahsulleri ve yanında getireceği ev yapımı şarapla kendinizden geçirecek ziyafetimizi yapıyoruz. Bu mekanın adı Konoba Feral.
Konobo demek eski yugoslavya'da aile işletmesi anlamına geliyor, eski sosyalist yönetim bu ülkede bu tarz işletmelere izin verdiğinden her yerde Konoba .... adlı bir sürü tesis görebilirsiniz.


 Yemeklerimizi yiyip biraz daha dolaştıktan sonra arabımıza atlıyoruz ve hedef olarak Porto Montenegro ya doğru başlıyoruz gene yollara. Tivat şehrinde yer alan Port Montenegro Karadağın modern yüzü resimlerini gördüğümüz bu yeri görmeden otelimize dönmek istemiyoruz. Yönümüzü doğruca Kamenari'ye doğru çeviriyoruz. Kemanari ve karşı yakada bulunan Lepetane arasında işleyen arabalı vapurlara binerek Tivat'a gitmek için körfezin karşı yakasına geçiyoruz. Kotor'u denize bağlayan boğazın iki yanını birleştiren bu feribotlar bizim körfezin çevresini tam olarak gezmemizi sağlıyan bir ulaşım aracı.
Arabalı vapurdan indikten sonra hedefimiz Porto Montenegro. Gelecek yazıda.
Hoş yarın yapacağımız Tunus gezisi gelip çatmasına rağmen Montenegro yazısını bu kadar geciktirdiğim için bağışlamanızı diliyorum.

4 yorum:

MCuhadar dedi ki...

Harika bir yer

Recep Altun; dedi ki...

Merhabalar.

Efendim, çok güzel bir blog sayfanız ve faaliyetiniz var. Dünyayı gezerek, izlenimlerinizi paylaşıyorsunuz. Bu çok güzel ve güzel olduğu kadar eğlenceli bir uğraştır. Sizi kutlarım. Emeğinize ve yüreğinize sağlık ve mutluluklar dilerim.

Blog sayfanızı takibe almak istedim, ancak izleyiciler eklentinizin aktif olmadığını gördüm. Bunun sebebini ve buna sebep olan aksaklığın nasıl giderileceğini biliyorsunuz diye düşündüm.

Selam ve dualarımla birlikte en Güzel'e emanet olun.

Kral Müzik dedi ki...

Vubi

Sevda Dere dedi ki...

hola amigos yo se la teme es differente pero quise mostrar eso replika telefonlar