27 Mayıs 2015 Çarşamba

ÖLÜ DENİZ YAMAÇ PARAŞÜTÜ

Zorunlu olarak araçımızı tamir ettirmek için iki günlüğüne Fethiye'ye gitme durumu ile karşı karşıya kalınca, bu seyahati tatil haline getirmeye karar verdik. Bir kaç gezi hedefi ve otelimizi ayarlayıp çıktık yola.
 
Bu yazıda sizlerle Ölüdeniz'in hemen üstünde bulunan Baba Dağından yamaç paraşütü atlayaşımdan resimleri aşağıda paylaşmadan önce Yamaç paraşütü aktivetesini yapmak isteyenlere bir kaç ip uçu varmek istiyoruz.

Öncelikle yamaç paraşütü yapmak isteyenler Ölü denizde bulunan bu işi yapan irili ufaklı aracı firmalardan birine gidip kayıt ve ücret ödemeliler.
Nisan Sonunda bize söylenen rakkam 160 TL iken bu gidişimizde ( Hemen hemen 1 ay sonra )  fiyatın 190 TL olduğunu öğrendik. Sezon ilerledikçe de bu fiyatın artacağını duyduk.
Yukarıdaki resimde atlamadan önce bizi rahatlatmak için resimler çekilmeye ve atlayış ile ilgili kısa bilgiler verilmeye başlandı.


Atlayışa Ölü denizden yarım saatlik bir mesafede olan 1700 rakımlı piste oldukça dik rampalardan geçerek firmaya ait minibüs ile ulaşıyorsunuz. Babadağ bir millipark olduğundan atlama ücreti üzerine 32 TL de giriş ücretini ödemeniz gerekmete. Bu arada dikkat etmeniz gereken husus cepleriniz de ve üzerinizde düşme riski taşıyan ne varsa aşağıda bırakmanız gerekmekte. Buna çep ve fotoğraf makinalarıda dahil.Resimde pistten atlamamız sonrası atladığımız 1700 metrenin de üzerine çıkmamız sırasında benim Periscope yayını yapma hazırlıklarım görülüyor.
Telefonumu bağışlayın iç çamaşırına sakladım ve pilotumuzdan çekeceği resim ve videoları satın alacağım sözünden sonra pilotumun "şimdi yayın yapabilirsiniz ve ben söyleyince çıkarttığınız yere tekrar sokma şartıyla" iznini alarak yayın yaptım.
Aslında iki sebebten telefonlar yasaklanıyor birincisi aşağıya düşmesi durumunda o yükseklikten düşen nesnenin altta seyreden paraşütlere veya aşağıda bulunan insanlara zarar verme riskinin olması, ikincisi pilotların çektikleri resim ve videoları satamamaları riskini aza indirmekten çekindiklerinden


Atlayış öncesi pilotunuza "adranalin istemiyorum lütfen " derseniz size daha vicdanlı davranıyorlar ve havada onlar için risksiz ve problemsiz olan dönme manevralarını yapmak istediklerinde siz izin verirseniz adranalin yükleyici paraşüt hareketlerini yapıyorlar.

Sonuç olarak bu atlayış eğer cesaretinize güveniyorsanız denemeniz gereken şeylerden biri derim.3 yorum:

Adsız dedi ki...

İpucu, aracımız, cep, aktivite, adrenalin, Sebep, Ölüdeniz, Babadağ... Birazdan yorumu sileceğim, iyi akşamlar ve teşekkürler

Dudu dedi ki...

hangi firmayi kullandiniz peki diye sorsam?

milli parka giris ucreti, fixed fiyat olmamasi filan tuhafmis ama...

Hakan Güven dedi ki...

İyice işi sinekten yağ çıkarmaya kadar götürmüşler anlaşılan! Eskiden en azından fotoğraf çektin çekmedin yok parasıydı bilmemnesiydi yoktu. Dağa çıkış parası bile yoktu. (zamanında kendi paraşütümle uçardım).