10 Mart 2008 Pazartesi

Güzel Kadınların Ülkesi - Paskalya Adası (4)


Müzikle ( UMU) birlikte erkek dansçılar içeri girmeye başlıyor.Kıyafetler , suratlarındaki ve vücutlarındaki boyalı şekiller ( KİLA) olağanüstü.
Hepimiz büyülendik kaldık.

Kadınlar ise deniz böcekli kolyeleri ve tüylü taçlarıyla içeri girdiklerinde Marlon Brando ’nun geçmişte Tahiti dahil bu adalardaki kadınlara neden düşkün olduğunu anlayabiliyoruz.

OYAPİ DANSI

KAYKAY DANSI : İpin parmaklar arasında geçirilerek kadının erkeği tavlamasını anlatan dans.Diğer adalardaki dostlara göndermeler yapılan dans.
Ve Hoka dansı benzeri ,ayakları yere vura vura aynı zamanda bağıra bağıra yapılan dans.
O eller o vücut uyumu, hızlı ritm eşliğinde sadece alt kısmın titretilmesi tam bir şölene dönüşüyor.


Hayatımızdaki en ilginç gösterilerden biri olan şölen bittiğinde bizde kalkıp dansa katılıyoruz.Grubumuzun sevgili Hale ablasının ,dans esnasında gelip gelip kucağına oturan en yakışıklı oyuncuyla hatıra resmi çektirmesi gecenin son neşesi oluyor.Kapıda bizi uğurlayan hamile gelinden doğacak çocuğa bir katkı olarak deniz kabuklarından yaptığı minik bir kolyeyi satın alarak bu gecenin anısı olarak kırılmaması için yüreğime gömerek uzaklaşıyorum………..

Aynur Koç

k_aynurkoc1@yahoo.com.tr
Bu yazı ve resimler Fest Travel’in (26 Ocak-5 Şubat 2008) Şili Gayzerleri ve Paskalya Adası gezi notlarımdan derlenmiştir.

Sevgili Aynur'un Paskalya Adası yazıları burada bitiyor, ama Şili'den bize daha anlatacakları var. Bu muhteşem danslardan ve kadınlardan sizleri nasıl koparıp tekrar Sri Lanka'ya götüreceğim bilmiyorum ama Sri Lanka'da devam edecek..

1 yorum:

Geveze Kalem dedi ki...

Valla Ayşegül'cüğüm hem kadınlar hem erkekler diyelim.;-)

Aynur'a teşekkür ediyorum paylaşımı için.
Sri Lanka'yı bekliyorum. Tadımlık bir yazıyla beklemeye almıştın bizi.:)