24 Haziran 2007 Pazar

Misafir

Bugünlerde bir ziyaretçimiz var. Çok ısrarlı, çok konuşuyor ama bir o kadar da küçük. Nasıl bizim balkona kadar geldi, annesi var mı, bilmiyoruz. Ama verdiğimiz sütü içmediğine ve de oldukça haraketli olduğuna bakılırsa, bizim görmediğimiz saatlerde ortaya çıkan bir anne olmalı.Balkon kapısının önündeki hiç bitmeyecekmiş gibi süren miyavlamaları, ancak biz yanına gidince sona eriyor. Etrafta başka bir kardeşi olmadığı için oyun arkadaşı arıyor kendine. Ara sırada küçük bir ninja savaşçısı gibi kapının sinekliğine tırmanmaya başlıyor. Kapının yarısına geldikten sonra gözü kesmiyor olsa gerek, serbest düşüşle kendini yere bırakıveriyor. Bu düşmeler sonucu pes edecek mi diye bekliyorum ama zirve tırmanışları hala ısrarla sürüyor.


Günün sıcak saatlerinde bahçedeki çiçeklerin altına yatıyor, susayınca ön patisi ile hortumu tutarak su içmeye çalışıyor. Biz yanında oturuken bazen şekerleme yapmaya başlıyor. Sfenks pozisyonunda otururken önce gözler yavaş yavaş kapanıyor, sonra ise sağa sola hafiften sallanmaya başlıyor. Uykusu biraz derinleşmeye yüz tutsun pat diye sırt üstü devriliyor. Hem bizim kahkahalarımızın, hemde kendi düşüşünün verdiği şok ile hemen toparlanıyor.

Bize çok bağlanmasın istiyoruz ama gitmeye hiç niyeti yok misafirimizin. Biraz gürültücü olsa da evimize bir hareket getirdiği kesin.

4 yorum:

Müntaz dedi ki...

07/07/07 tarihinde nerdesiniz ....?
YEDİ SAYISININ ENTERESANLIĞINA BAKINIZ....
Hafta 7 gün,
Gökkuşağı 7 renk,
Dünyanın 7 Harikasi kabul görmüş,
Soyumuz 7 göbek,
Dünyada varsayılır 7 kapı,
Büyük Ayı 7 yıldız'lı,
İnsan 7 çakralı,
Nota sayısı 7,
İslam dininine göre Kainat 7 safhada yaratıldı,
Kabe'nin etrafi 7 kere tavaf edilir,
Manevi bilgeliğin rakamı yine 7,
Katoliklerde 7 sakrament esas,
Yahudilerde Kutsal Şamdan 7 Mumlu ,
Eski Yunan Uygarlığında 7 Akıllı Adam varsayılmış,
Mitolojide ise 7 esas Tanrı varsaymışlar,
Mısır'da Güneş Tanrısı RA 7 ruhlu,
Tibet'te 7 Buda,
Çin'de kutsal 7 element varmış,
Feng Shui'de iletişim sayısı 7,
Tamamlanmış olmak eşittir 7,
Afrikalıların Kwanza Bayramı 7 sembollü,
Zulu süsleri 7 renkli,
Eskimolarda Kar 7 isimli,
Hurmuz bile 7 kocalı,
Dinlenmek haftanın 7. gününde,
Çiçeklerden 7 veren gül ,
7 Tepe üstünde Rio,
7 Tepe üstünde Roma,
7 Tepe üstünde İstanbul,
James Bond bile 007,
Yüzde 7 nokta (açık) var. (ağız, kulak 2, burun 2, göz 2),
Dünyada var olmuş 7 kıta,
Denizlerin figürativ sayısı 7,
Kizilderelilere göre mevsimler 7 tane,
Avustralya yerlileri Aborijin ve Kulin'lere göre de mevsim 7 tane,
Tüm Japonlarda rakamların en uğurlusu 7,
Tarot falında 7 zafer,
Pamuk Prenses ve 7 cüceler,
İlkokulun başlangıcı 7 yaş
Gökyüzü 7 kat,
Ve
UNESCO'nun bu sene 7 nci "kişiye özel" yılı : 2007 Mevlana Yılı
(MEVLANA Doğum yıl dönümü 1207 - 2007),
Bu sizin kaçıncı misafiriniz?

Aysegul dedi ki...

7 benim şanslı sayımdır zaten. 7 Temmuzda neler olacak bende çok merak ediyorum.. Bu sıcak günlerde size serin bir köşe diliyorum...

Rabia dedi ki...

Her kadın giyinmesini ve süslenmesini iyi bilmelidir. Fakat kadının giyinmesi ve süslenmesi yabancı erkeklere daha güzel görünmek için değil, kocasına daha cazip görünmek, kadınlara güzel örnek olmak ve kendi zevki için olmalıdır. Kimi kadınlar gibi yüzüne gözüne rengarenk boya sürerek suratını maymuna döndürmemelidir. Bunu cahiller, görgüsüzler ve sonradan görmüşler yapar. Başkalarından gördüğünü yapmamalı, kendisine yakışanı yapmalı, yaptığını da kendisine yakıştırmalıdır. Hem de yapılan makyaj herhangi bir hastalığa sebep olmamalıdır. Mesela, tırnaklara sürülen ojenin sinir ve böbrek hastalıklarına yol açması, kokusunun da beyine zarar vermesi ve kimi saç boyasının saça zarar vermesi gibi.

Aysegul dedi ki...

Merhaba Rabia Hanım,
İngilizce'de çok hoşuma giden bir deyim vardır. Less is more. Az aslında çoktur gibi çok kabaca tercüme edilebilir. Sadeliğin, azla yetinmenin güzelliğini 3 kelimede anlatıvermişler. Ama galiba bunun böyle olduğunu da bazen yaşımız ilerledikçe anlıyoruz. Makyaj da biraz böyle galiba, az makyajın sadelik ve güzellik olduğunu biz kadınlar biraz geç anlıyoruz galiba..
Size çok keyifli günler diliyorum, sağlıcakla kalın.